YÖK, Türkoloji bölümü öğrencilerine özel burs verecek

TÜRK DÜNYASI HABER AJANSI – Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurt dışındaki Türkoloji bölümlerine ilgiyi artırmak amacıyla yeni bir burs programı uygulamaya koydu.

Yükseköğretim Kurulu, yurt dışındaki Türkoloji bölümlerine ilgiyi artırmak ve nitelikli yabancı öğrencileri yurt dışındaki Türkoloji bölümlerine çekebilmek amacıyla YÖK-Türkoloji burs programı başlattı.

TÜRKOLOJİ BURS İMKANI

YÖK’ün, Türkoloji programı bulunan ülkelerde üniversiteye geçiş dönemindeki gençlere yönelik ‘Türkoloji Sizi Çağırıyor’ sloganıyla başlattığı program, yurt dışındaki üniversitelerde bulunan Türkolojileri güçlendirmeyi ve bu programlara başarılı gençleri çekebilmeyi hedefliyor.

YÖK, bütün bu burs programlarını alan odaklı kurguluyor ve sadece başarılı öğrencileri hedefliyor.

DOKTORA YAPMALARI HEDEFLENİYOR

YÖK, bu bölümleri tamamlayan öğrencilere Türkiye’de doktora yaptırarak, onların kendi ülkelerinde mezun oldukları üniversitelerin Türkoloji bölümlerinde öğretim elemanı olmalarını da hedefliyor.

ilginizi çekebilir  Başbakan Yıldırım'dan ilginç sözler : Çok zamanımız yok, hepimiz aynı gemideyiz.

İŞTE TÜRKOLOJİ BURSU ŞARTLARI :

YENİ YÖK’ÜN YURT DIŞINDAKİ TÜRKOLOJİLERE UZANAN CAN SUYU:

“YÖK- TÜRKOLOJİ BURSU”

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurtdışındaki Türkoloji bölümlerine olan ilgiyi artırmak ve nitelikli yabancı öğrencileri yurt dışındaki Türkolojilere çekebilmek amacıyla yeni bir burs programı başlattı.

Daha önce yurt içinde temel bilimler, ziraat, su ürünleri programlarına ilk üç sırada yerleşen öğrencilere burs vermeye başlayan YÖK, daha sonra Türkiye’nin geleceği açısından öncelikli 100 alanda 2000 doktoralı öğretim elemanı yetiştirmeye yönelik 100/2000 burs programını başlatmıştı.

Geçtiğimiz günlerde doktora tez aşamasında olan devlet üniversitelerindeki araştırma görevlilerinin araştırmalarının bir bölümünü dünyanın saygın üniversitelerinde yapabilmelerini desteklemeye yönelik burs programı olan “YÖK-YUDAB”ı başlatan “Yeni YÖK”, şimdi de yurt dışındaki Türkoloji programlarını desteklemek üzere “YÖK-Türkoloji” burs programını hayata geçirdi.

ilginizi çekebilir  Elektronik Mağazası Bimeks bir yılda iflas etti!

YÖK’ün, Türkoloji programı bulunan ülkelerde üniversiteye geçiş çağındaki gençlere yönelik olarak “Türkoloji Sizi Çağırıyor” sloganıyla başlattığı bu programın hedefi, yurt dışındaki üniversitelerde bulunan Türkolojileri güçlendirmek ve bu programlara başarılı gençleri çekebilmek. YÖK, bütün bu burs programlarını alan odaklı kurgulamakta ve sadece başarılı öğrencileri hedeflemekte.

Yurt dışındaki Türkoloji lisans programlarında her sınıftan en başarılı beş öğrencinin, öğrenimi süresince yılda 12 ay destekleneceği “YÖK-Türkoloji Bursu”ndan yararlanabilmek için; TC vatandaşı olmamak, kendi döneminde programa yerleşen ilk on öğrenci arasında olmak gibi şartlar bulunuyor. Öğrencinin burstan yararlanmaya devam edebilmesi için her dönem aldığı bütün derslerden başarılı olması da diğer bir koşul.

YÖK, bu bölümlerden mezun olan öğrencilere Türkiye’de doktoralarını yaptırarak kendi ülkelerinde mezun oldukları üniversitelerin Türkoloji bölümlerinde hoca olmalarını da hedeflemekte.

ilginizi çekebilir  Kazakistan’ın eski Başbakanı Serik Ahmetov’un cezası ev hapsine çevrildi

Programdan yararlanmak için başvuran üniversiteler arasında ilk etapta Kosova Priştine Üniversitesi Türkoloji Bölümü ile Sudan’ın önde gelen Üniversitelerinin Türkoloji Bölümlerinden gelen başvuruları kabul edildi. Her bir ülkenin yaşam koşulları dikkate alınarak tespit edilen burs miktarının ilgili ülkeler için cazip olmasına dikkat ediliyor.

İlgili ülkelerdeki Türkiye Büyükelçilikleriyle koordinasyon halinde yürütülen ve önümüzdeki süreçte alanı genişleyecek olan “YÖK-Türkoloji Bursu”nun, yurt dışındaki üniversitelerin Türkoloji bölümlerini güçlendirmesi ve bu bölümlere ilgiyi artırması, kapanma riski bulunan bazı bölümlere can suyu olması, ayrıca Türkiye’nin uluslararası alanda görünürlüğüne katkı sağlaması da beklenmekte.

Link : http://www.yok.gov.tr/web/guest/yok-turkoloji-bursu

Hemen paylaş herkes okusun...
AJANSTÜRK ONLINE SEÇİM ANKETİ
Anketi Gizle/Göster
Coming Soon