TUVA TÜRKLERİNİN NAADIM BAYRAMI

Türkolog Dr. Shurubu Kayhan – Ajansturk

Naadım kelimesi Moğolca olup bayram, eğlence, kutlama ve oyun anlamına gelmektedir. Bu bayram Tuva Türkler’inin geleneksel hayvancılıklarıyla ilgili bayramlarıdır. Her sene Ağustos ayının ortalarında kutlanır. Bayram’ın olmazsa olmazları ise milli güreşi “Hureştir”, at yarışları ve okçuluktur.

Çadırların, atların ve milli kıyafetlerinin süslemeleri de bayramın bir parçasıdır. Naadım Tuvalı hayvancıların ödüllendirildiği bir gündür. Tuvalılar bu bayramı 1922 yılında Tuva Cumhuriyet’inin kuruluşuyla birlikte kutlamaya başlarlar. Sovyetler Birliği döneminde bu bayram yasaklanmıştı. Daha sonra sistemin çöküşüyle bu bayram tekrar kutlanmaya devam etmiştir.

ilginizi çekebilir  TUBALAR TÜRKLERİ

Bu yazıyı Türk Müzikleri eşliğinde okuyabilirsiniz. Lütfen listeden seçim yapınız.

Hayvancılık bayramını Türkler çok eski zamanlardan beri kutlamışlar. Fakat her boy bu bayramı farklı isimle adlandırmışlar. Tuvalılar da buna Naadım demişler. Bu bayramın asıl amacı soylarının geçmişine ve büyüklerinin anısına saygı ve minnettarlık göstermektir.

Bayrama günler öncesinden hazırlıklar yapılır. Çadırlar geleneksel el sanatlarıyla süslenir, bayanlar atlar için milli motifler içeren aksesuarlar hazırlarlar ve kutlamada giyilecek milli geleneksel kıyafetler hazırlanır.

Bayram büyük kazanlarda o bölgelerin koruyucu Tanrıları adına adak edilen küçük ve büyük baş malların etlerini pişirmekle başlar. Kadınlar kendi aralarında hazırladıkları milli yemeklerini de bayram sofrasına sererler. Hemen ardından milli güreş ve at oyunları yarışları da başlar. 5-13 yaş erkek çocukları ayrı, daha büyükler ayrı olmak üzere iki yerde yarışlar devam eder.

ilginizi çekebilir  Kırım’ın Eşsiz Kırlangıç Yuvası...

Bu arada kadınlar da kendi aralarında el sanatları ve mutfak hünerlerini sergileyerek yarışırlar. En iyiler seçilir ve o yılın en iyi çobanı, seyisi ve hayvancıları ile birlikte ödüllendirilir. Diğer yarışların da kazananları mükafatlandırıldıktan sonra hayvan ve o bölgenin koruyucu Tanrısına şükran edilerek dua okunur. Daha sonra tüm katılımcılara geleneksel yemekler ikram edilir.

Yemek sonrası bayramın şarkı, dans ve eğlence kısmı başlar. Naadım bayramı Tuva Türkler’inin geçmişten günümüze kadar gelen milli kültürlerini içeren çok renkli ve eğlenceli zengin kutlamalarıdır.

ilginizi çekebilir  TUVA TÜRKLERİNİN DİNİ İNANIŞLARI

FOTO SLAYT

Türkolog Dr. Shurubu KAYHAN / AJANSTÜRK

Hemen paylaş herkes okusun...
AJANSTÜRK ONLINE SEÇİM ANKETİ
Anketi Gizle/Göster
Coming Soon